Saç Ekimi

Saç ekimi ense üzerinde iki kulak arasındaki dökülmemeye kodlanmış bölgeden alınan saç köklerinin dökülmenin olduğu bölgeye uygun tekniklerle nakledilmesi işlemidir. Dökülen saçlar artık günümüzde hemen herkesin sorunu haline geldi. Genetik faktörlerin yanı sıra stres ve yanış beslenme saç dökülmelerinin en büyük nedenleri arasında yer almakta.  Kaybedilen saçların kalıcı olarak tekrar kazanılması ancak saç ekimi ile mümkün olmaktadır.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

FUE saç ekimi şu anda bu alandaki en son ve en fazla uygulanan tekniktir; aynı seans içinde binlerce saç greftinin transferine imkan sağlamaktadır. Fue Saç Ekimi, saç dökülmesi yaşayan kişilerin doğal görünümüne kavuşmasını sağlayan, bir saç ekimi yöntemidir.

FUE tekniği saç köklerinin (greft) yoğun olduğu ense bölgesinden veya vücudun diğer bir bölümünden alınıp saç kaybı olan bölgeye transfer edilmesi yoluyla uygulanır. Alım işlemi, alınacak sayıya ve hastaya göre 2,5-3,5 saat sürer. Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, FUE yöntemi 4.500-5.000 greft veya üstü ekime olanak verip geniş alanda saç kaybı olan kişilere saç ekimi operasyonunun yapılmasına olanak sağlamaktadır.

FUE yöntemi ile yapılan saç ekim cerrahisi günübirlik işlemdir. Operasyon lokal anestezi ile yapıldığı için, hastanede yatış gerektirmez. Hastalar işlem bittikten sonra kontrolleri yapılarak aynı gün taburcu edilir. Bazen gerekli görüldüğünde ve hasta uygun ise iki ardışık gün olmak üzere işlem gerçekleştirilebilir.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT)

FUT, tipi saç ekimi yöntemi, 1990’dan beri uygulanan modern saç ekimi yöntemlerinden birisidir. Küçük bir cerrahi işlemin uygulandığı bu yöntemde genetik olarak daha sağlam, dökülmeyen saçlardan oluşan verici alandan şeritler halinde saç derileri kesilip çıkarılır. Ardından mikroskop altında saç kökleri bu şeritlerden ayrıştırılıp tek tek alıcı bölgede açılan küçük kanallara ekilir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden acı hissedilmez. Seans 4-8 saat sürebilir.

Safir Fue Saç Ekimi

Tüm Dünya da en çok tercih edilen Fue saç ekimi tekniğinin kanal açma aşamasının, safirden üretilmiş uçlarla gerçekleştirilmesidir.

Saç kökleri FUE tekniği kullanılarak toplanır. Saç ekiminin yapılacağı bölgeye kanallar FUE yöntemindeki gibi çelikle değil, kalem formundaki safir cevheri ile açılır.. Safir uçlar ekimin yapılacağı bölgede çelikten çok daha küçük, pürüzsüz ve sık mikrokanallar açılmasını sağlar. Kanalların mikro düzeyde açılması doku deformasyonunu en aza indirerek kabuklanmayı azaltır ve böylece uygulama sonrasında saç derisi hızlıca iyileşir. Ayrıca gözle görülür hiçbir iz kalmaz.

Safir uçlar sayesinde açılan kanallar saç köklerinin doğal çıkış yönüne uygun ekim yapılmasını sağladığından saç kaybı yaşayanlar bu teknik sayesinde, kendi saçlarından ayırt edilemeyecek doğallıkta saçlara sahip olur.

Safir FUE yönteminde saç köklerinin sık ekilmesiyle diğer tekniklere kıyasla çok daha doğal ve dolgun bir görünüm elde edilir. Ayrıca iyileşme süreci diğer tekniklere göre oldukça

DHI Saç Ekimi

Doğrudan saç ekimi olarak bilinen bu yöntem sadece uzman kişiler tarafından choi adı verilen kalemlerle toplanan greftler cilde her hangi bir kesi, kanal açılmadan direk olarak yerleştirilmektedir. FUE tekniğinde üç aşamalı gerçekleşen saç ekimi bu teknikle iki aşamada sonlanmaktadır. Bu işlem lokal anestezi ile yapılmaktadır. Eskiden beri var olan bu tekniğin tercih edilme sebebi; kökler alındıktan sonra bekletilmeden hemen yerleştirilmesidir. Böylece tutma oranı ve greftlerin sağlıklı kalma ihtimali yükselir.

Vücut Kılı Nakli ile Saç Ekimi

Saç kaybının yoğun olduğu bazı kişilerde başın arka bölümünde/donör alanda istenilen kadar greft alımı için yeterli saç yoğunluğu bulunmayabilir. Bu noktada vücut kılı nakli ile saç ekimi yöntemi uygulanır; bu yöntem, naklin kişinin göğüs ya da sırt bölgesinden, sakalından alınan köklerle gerçekleştirilmesini içerir. Saça en yakın kıllar sakalda bulunur, genelde tekli kök yapısı barındırsalar da çok çabuk ve saç kadar çok uzayabilirler. Bu sebeple vücut kılı saç ekiminde ilk tercih edilen sakaldan alınan kılların naklidir ve düzgün bir planlama ile başarılı sonuçlar alınabilir. Vücut kılı saç ekimi FUE tekniği kullanılarak lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ekim işlemi sırasında vücuttan alınan greftlerin donör bölgeden Mikro Fue yöntemi ile alınmış greftlerin arasına dağıtılması önemlidir. Eğer vücuttan alınan greftler belirli bir bölgeye ekilir ise bu bölge vücut kıllarının normal saçtan farklı olması nedeni ile farklı ve doğal olmayan bir şekilde görülecektir.

Traşsız Saç Ekimi

Genellikle kadınlara yapılan saç ekimlerinde tercih edilen yöntemdir.Tıraşsız saç ekiminde, donör bölge denilen ense kısmında, pencere şeklinde küçük bir alan tıraş ediliyor. Saçlar ense bölgesini kapatacağı için bu bölgenin tıraş edildiği fark edilmiyor. Tıraşlı alandan FUE tekniği ile toplanan kıl kökleri, saç kaybı yaşanan bölgeye ve seyrekleşme görülen noktalara safir FUE saç ekimi tekniği kullanılarak ekiliyor.

Yıkamasız Saç Ekimi

Yıkamasız saç ekiminde adından da anlaşılacağı üzere saça her gün nemlendirici jel uygulandığı için yıkama işlemi tamamen ortadan kaldırılıyor. Bu konforlu yöntemde, ekim sonrasında hem donör bölgeye hem de köklerin ekildiği alana bakım işlemi uygulanıyor. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra ilk olarak donör bölgeye, bandajla kapatılmadan önce zar gibi ince bir tabaka halinde özel bakım jeli sürülüyor. Jel uygulaması, saç ekimi yaptıran kişi 1. gün kontrole geldiğinde de tekrarlanıyor ancak bu kez bandaj yapılmıyor. Yara iyileştirici, mikrop kırıcı ve nemlendirici özelliğe sahip özel bakım jelinin etkisi yalnızca bir günde bile kendini gösteriyor. Saç derisi hızlıca iyileşiyor.

Robotik Saç Ekimi

Saç köklerinin klasik yöntemler yerine saç ekim robotu tarafından otomatik bir teknoloji ile toplanması, ekim alanındaki kanalların gelişmiş bir teknoloji ile açılması ve bu köklerin minimum hata ile açılan kanallara manüel olarak ekilmesi işlemi robotik saç ekimi süreçlerini kapsar.

Robotik saç cerrahisinde, ense bölgesinden ömür boyu dökülmeyen kökler alınır. Robot optik okuyucuları sayesinde cilt altında kökün yönünü görür ve sıfıra yakın hata ile kökleri toplar. Robot işlem yaparken, bilgisayar başındaki operatör gerekli gördüğünde saç ekim robotuna müdahalede bulunabilir. Operatörün müdahale etmediği durumda robot alacağı saç köklerini otomatik olarak algılar, bir sonraki adımda hangi kökü alacağını kendisi otomatik olarak belirler. Saç ekim robotunun önemli bir avantajı saç köklerini toplarken mevcut sağlıklı saçlara herhangi bir zarar vermemesidir. Robot, kök toplamak ve kanal açmak olmak üzere iki önemli iş yapar.

Kaş Ekimi

Lokal anestezi ile FUE saç ekim tekniği kullanılarak yapılan bir işlemdi. Ekim yapılacak olan alan küçük olduğu için 2-3 saat içinde işlem sona erer. lokal anestezi yapıldığı için hasta ağrı hissetmez. Ekim öncesi hasta talepleri doktor tarafından değerlendirerek en uygun olan şekilde ekim işlemi gerçekleşir.

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal ve bıyık ekimi operasyonu, kişinin sakal ve bıyık bölgesinde hiç çıkmamış ya da daha sonrasında travma, kesi gibi sebeplerle olan sakalların kaybı ile gelişen alanlara mikro FUE yöntemi ile başın arkasında bulunan donör bölgesinden ya da sakalın yoğun bulunduğu çene altı kısmından alınan greftlerin nakledilmesidir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen ve yaklaşık 8 saat süren operasyon lokal anestezi uygulandıktan sonra acısızdır.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?